Nové Raspberry Pi 3 má WiFi, Bluetooth a 64-bitový procesor

V pondělí 29. února, na 4. narozeniny Raspberry Pi, si nadace připravila dárek v podobě vydání již třetí generace tohoto populárního minipočítače. Raspberry Pi 3 Model B má zcela nový 1,2GHz 64-bitový 4-jádrový procesor a vestavěnou WiFi/Bluetooth anténou.

V předchozích verzích potřebovalo Pi pro získání WiFi a Bluetooth konektivity USB adaptéry. Raspberry Pi 3 podporuje 802.11n WiFi (2,4GHz) a Bluetooth 4.1 už v základu. Nepotřebuje přídavné USB adaptéry, takže všechny 4 USB porty zůstanou volné a dostupné k jiným účelům.

Trojka je již v prodeji na RPiShop.cz!

Zatímco Raspberry Pi 2, vydané před rokem, používalo 32-bitový Broadcom SoC s 900Mhz 4-jádrový ARM Cortex A7 procesorem, Raspberry Pi 3 povýšilo na 64-bitový ARM Cortex A53 procesor, také 4-jádrový a taktovaný na 1,2 GHz.

Očekává se, že díky vyšší rychlosti procesoru a vylepšené architektuře bude Pi 3 asi o 50 % rychlejší než Pi 2, říká Eben Upton.

„Hlavním důvodem, proč jsme nadšení z Cortec A53, je jeho 32-bitový procesor. Může běžet ve 32-bitovém módu,“ řekl Upton. 64-bitové ARM procesory podporují novou instrukční sadu ARMv8, která je schopná zvýšit rychlost jak 32-bitových, tak 64-bitových operací.

I když 64-bitové schopnosti předznamenávají příchod 64-bitových operačních systémů na Pi, neexistují zatím žádné konkrétní plány. „Budeme zatím čekat s vytvořením vlastního standardu, dokud někdo nepředvede nějaký konkrétní přínos použití 64 bitů,“ říká Upton.

Nové Pi má 1GB RAM, stejně jako Pi 2. 64 bitů je nutných až pro RAM větší než 4 GB.

Použitím 400MHz VideoCore IV od Broadcomu, místo loňské 250MHz verze, se zlepšuje grafika. Nové jádro bude podporovat 1080p video při 60 fps s kodekem H.264. Pi také poprvé získává podporu H.265, ale ta je limitovaná na 1080p při 30 fps.

Ethernetová konektivita zůstává stejná, na 100 Mbps. Maximální teoretická rychlost WiFi je 150 Mbps, ale v praxi to bude jen něco kolem 20-40 Mbps, říká Upton.

Doporučován je 2,5A zdroj, ale ten skutečně využijete až pokud k Pi připojíte více energeticky náročnějších zařízení. V našem redakčním testu fungovala trojka (s monitorem, klávesnicí a aktivní WiFi) spolehlivě i s 1A zdrojem.

Pi 3 si zachovává stejné rozměry a rozmístění konektorů jako jeho předchůdci, takže je plně kompatibilní se všemi stávajícími moduly. Na desce najdeme jen několik drobných rozdílů.

Kontrolní diody a RUN kontakty musely uvolnit místo WiFi/Bluetooth anténě. Kontrolky se proto přesunuly na druhou stranu od DSI portu a RUN kontakty k opačnému konci GPIO. Zacvakávací microSD slot byl nahrazen jednodušším zasouvacím microSD slotem a přesun zaznamenaly i některé drobné komponenty na desce.

Raspberry Pi je tu s námi od února 2012 a za tu dobu se jich prodalo kolem 8 milionů. I když ze začátku byl výběr operačních systémů poměrně omezený, nyní podporuje Pi celou škálu ARM GNU/Linux distribucí, včetně Ubuntu MATE, a dokonce i speciální edici Microsoft Windows IoT.

Vedle vlajkové lodi pracuje nadace také na novém Raspberry Pi Compute Module, ještě menší desce pro průmyslové aplikace. Nový Compute Module nebude obsahovat WiFi/Bluetooth anténu, ale bude mít stejný 1,2GHz Cortex A53 procesor a 1GB paměť, jako Raspberry Pi 3.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *