Průvodce NOOBS

NOOBS je jednoduchý instalátor operačního systému pro Raspberry Pi. Můžete díky němu zapomenout na hledání, stahování a ruční instalaci systémových obrazů. Stačí si stáhnout NOOBS a zkopírovat jeho soubory na připravenou SD kartu. Po startu NOOBS si můžete vybrat jeden (nebo i více) ze systémů zobrazených přehledně v zaškrtávacím seznamu, potvrdit instalaci, a za několik minut máte na svém Pi plně funkční systém!

687474703a2f2f646f776e6c6f6164732e72617370626572727970692e6f72672f4e4f4f42532f73637265656e73686f74732f6f735f696e7374616c6c65642e706e67

Při prvním spuštění NOOBS zformátuje SD kartu a zobrazí seznam operačních systémů dostupných k instalaci. Ten se generuje automaticky z lokálně uložených OS (ve složce /os) a OS dostupných online (vyžaduje drátové připojení k Internetu).

Do seznamu se dostanou vždy jen nejnovější vydání jednotlivých OS, takže si můžete být jistí, že instalujete tu nejaktuálnější možnou verzi svého OS.

Při každém dalším startu můžete stisknout klávesu SHIFT pro vstup zpět do nabídky NOOBS a změnit zde své dřívější volby, např. nainstalovat jiný systém.

Funkce NOOBS

 • Install: Instaluje vybrané OS na SD kartu. Změnou výběru OS se všechny nainstalované OS vymažou a nainstalují podle nového výběru.
 • Edit Config: Otevře textový editor pro pokročilou úpravu nastavení vybraného nainstalovaného OS.
 • Online Help: [Vyžaduje Internet] Otevře prohlížeč na stránce s nápovědou pro Raspberry Pi  (http://www.raspberrypi.org/help/).
 • Exit: Ukončí NOOBS a restartuje Pi.
 • Language Selection: Umožňuje změnit jazyk.
 • Keyboard Layout: Umožňuje změnit rozložení klávesnice.
 • Display Mode Selection: Ve výchozím nastavení používá NOOBS pro výstup obrazu HDMI a to i když není žádný HDMI displej připojen. Pokud nevidíte žádný obraz, nebo používáte kompozitní výstup, stiskněte 1, 2, 3, nebo 4 na vaší klávesnici pro výběr módu HDMI (1), nouzového módu HDMI (2), kompozitního PAL módu (3) nebo kompozitního NTSC módu (4).

Vaše nastavení (jazyk, klávesnice, displej) zůstane i po restartu v  NOOBS uloženo a automaticky se předá instalovaným OS. To znamená, že pokud vidíte rozhraní NOOBS, měli byste vidět i rozhraní vášeho OS!

NOOBS také nabízí pokročilé funkce pro experty a učitele, více v originále na https://github.com/raspberrypi/noobs.

NOOBS můžete získat nákupem předinstalované SD karty, nebo stažením a vlastní instalací.

Stažení NOOBS

NOOBS je ke stažení na oficiálních stránkách Raspberry Pi, v sekci DOWNLOADS -> NOOBS.

Formát karty

Než přejdete k samotné instalaci NOOBS, ujistěte se, že je vaše SD karta správně naformátována.

 1. Používáte-li Windows nebo Mac, stahujte SD Formatter 4.0. Jste-li na linuxu, hledejte ve svých repozitářích gparted, gnome-disks, nebo použijte přímo příkazovou řádku a fdisk.
 2. Nainstalujte zvolený program.
 3. Použijte adaptér dodávaný společně s microSD kartou a vložte ji do čtečky SD karet.
 4. Velmi pečlivě v příslušném programu vyberte pouze a právě jen svou SD kartu  a naformátujte ji tak, aby na ní byl jeden oddíl typu FAT.

Instalace NOOBS

 1. Rozbalte stažený archiv (.zip) s NOOBS.
 2. Označte všechny soubory uvnitř vzniklé složky a přesuňte je na připravenou kartu.
 3. Po dokončení kopírování kartu z počítače bezpečně odeberte a vložte do Raspberry Pi.

První spuštění NOOBS

 1. Vložte SD kartu s NOOBS
 2. Připojte monitor, klávesnici a myš
 3. Volitelně připojte kabel lokální počítačové sítě (Nutné pro instalaci OS z internetu)
 4. Připojte napájení
 5. Po naběhnutí systému NOOBS se zobrazí seznam dostupných operačních systémů.  Zaškrtněte vybraný systém(y) a klikněte na Install.
 6. Instalace zabere řádově minuty.
 7. Po dokončení instalace se Pi restartuje a naběhne váš OS.