Instalace OS na Raspberry Pi z linuxu

Instalace operačního systému pro Raspberry Pi je ve své podstatě stejný proces, jako tvorba živého linuxového USB flash disku k vyzkoušení a instalaci linuxu na vašem osobním počítači. Následující návod tak nejspíš bude pokročilejším uživatelů linuxu dobře známý. Stačí několik příkazů.

Získání instalačního obrazu

Obrazy podporovaných operačních systémů jsou ke stažení na stránkách Raspberry Pi: raspberrypi.org/downloads

Stažený soubor .zip rozbalte, abyste dostali soubor obrazu (.img) pro zápis na SD kartu.

Zápis instalačního obrazu na kartu

 • Příkazem df -h zjistíte, jaká zařízení jsou právě připojena. Můžete také použít grafické nástroje jako gparted nebo gnome-disks:

gnome-disks

 • Připojte SD kartu a znovu spusťte příkaz df -h. Nové zařízení v seznamu je vaše karta. Levý sloupec obsahuje jméno zařízení, něco jako /dev/mmcblk0p1 nebo /dev/sdd1. Poslední část (p1 nebo 1) je číslo oddílu, ale vy chcete zapisovat na celou kartu, ne jen na jeden z oddílů. Pro jméno celé SD karty musíte odstranit poslední část jména, označující jednotlivé oddíly (zůstane vám například /dev/mmcblk0 nebo /dev/sdd). Možná že svou SD kartu uvidíte v seznamu připojených zařízení víc než jednou; to se stane když byl v minulosti na kartu zapsán jiný obraz, protože obrazy pro Raspberry Pi mají více než jeden oddíl.
 • Nyní byste měli kartu odpojit, aby se z ní během instalace obrazu nedalo číst ani na ní zapisovat. Spusťte příkaz umount /dev/sdd1, kde sdd1 nahraďte jménem zařízení, obsazeného vaší kartou (včetně čísla oddílu). Takto odpojte všechny oddíly karty.
 • Pomocí příkazu dd v terminálu zapište obraz na kartu. Ujistěte se, že vstupní soubor, if= parametr, je cesta k vašemu souboru obrazu (.img), a výstupní soubor , of= parametr, je jméno správného zařízení (/dev/sdd). Toto je kritické, odkážete-li na jiný disk nebo oddíl, hrozí vám ztráta dat! Použite jméno, které označuje celou SD kartu, jak je popsáno výše, ne jen jeden z oddílů karty; tzn. sdd, ne sdds1 ani sddp1; nebo mmcblk0, ne mmcblk0p1.
  dd bs=4M if=2015-05-05-raspbian-wheezy.img of=/dev/sdd
 • Velikost bloku 4M by měla fungovat většinu času; pokud ne, zkuste velikost 1M, i když se tím instalace znatelně prodlouží.
 • Pokud nejste přihlášení jako root, budete muset před příkaz dd připsat sudo.
 • Příkaz dd nezobrazuje žádné informace o průběhu zápisu, takže se může zdát, že zamrzl; zápis může trvat i více než pět minut. Pro zobrazení postupu zápisu můžete otevřít nový terminál a spustit příkaz sudo pkill -USR1 -n -x dd. Postup se zobrazí v původním okně, kde běží dd; kvůli ukládání do vyrovnávací paměti se však nemusí zobrazit hned.
 • Místo dd můžete použít dcfldd; ten informace o průběhu zápisu zobrazuje.
 • Zápis na kartu můžete ověřit zkopírováním karty zpět na disk, zkrácením vytvořeného obrazu na velikost originálního obrazu a spuštěním diff (nebo md5sum) k porovnání obou obrazů.
 • dd vytvoří obraz o velikosti celé SD karty, která může být větší než originální obraz. Proto musíme vzniklý obraz zkrátit na velikost originálního obrazu. Ujistěte se, že nahrazujete vstupní soubor, if= parametr, jménem správného zařízení. diff by měl nakonec oznámit, že se oba soubory shodují.
  dd bs=4M if=/dev/sdd of=from-sd-card.img
  truncate --reference 2015-05-05-raspbian-wheezy.img from-sd-card.img
  diff -s from-sd-card.img 2015-05-05-raspbian-wheezy.img
 • Po skončení kopírování spusťte sync; to zajistí vyprázdnění zápisové mezipaměti a tím bezpečné odebrání SD karty.

2 komentáře: „Instalace OS na Raspberry Pi z linuxu

 • Pingback: Raspbian | RPiBlog.cz

 • 22.1.2016 (16:59)
  Permalink

  dobre rano,

  clanek je super, ale dovolte me malinkou poznamku;
  predpoklada se atomaticke mount pripojeneho blokoveho media,
  mozna by stacilo vypsat pomoci

  fdisk -l

  nebo

  for dce in /sys/block/*; do echo $dce; done

  po dd je jeste vhodne prekontrolovat zda je nastaveny atribut boot (pokud je v img, tak bude ok), mozna hidden

  apion

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *