Raspbian

Raspberry Pi, jako svobodné a nekomerční zařízení, ponechává volbu operačního systému na uživateli. Na rozdíl od segmentu osobních počítačů, kde z historických důvodů dominuje Microsoft Windows, na Raspberry Pi si své místo vydobil Linux. Spojením Linuxu a dalších svobodných (GNU) programů vzniká nekonečná škála operačních systémů, tzv. distribucí. Jednou z těch nejstarších je Debian, základ Raspbianu.

První Raspbian byl sestaven malou skupinou zapálených vývojářů v červnu 2012. Od té doby je stále aktivně vyvíjen. Obsahuje přes 35 000 balíčků předkompilovaného software k okamžité instalaci. Cílem týmu je stabilita a výkon co nejvyššího počtu balíčků kmenového Debianu. Svou univerzálností a schopností zastat každou roli si Raspbian rychle vysloužil postavení doporučeného operačního systému pro Raspberry Pi.

raspi-config
Konfigurační nástroj raspi-config

Po prvním naběhnutí Raspbianu uvidíte konfigurační program zvaný raspi-config. V něm můžete mimo jiné nastavit, aby se po startu automaticky spouštělo grafické uživatelské rozhraní (GUI) nebo výchozí prostředí příkazové řádky (CLI). GUI má ikony a okna, stejně jako Microsoft Windows nebo Mac OS. CLI umožňuje ovládání pomocí textových příkazů. Příkaz startx, například, spustí GUI.

Pokud se rozhodnete zůstat v prostředí příkazové řádky, budete se po startu muset přihlásit. Výchozí uživatelské jméno je pi s výchozím heslem raspberry. Heslo budete potřebovat i při každém administrativním zásahu do systému, jako je aktualizace nebo instalace programů. Od verze Jessie je nastaveno automatické přihlašování do GUI. Přesto je dobré znát výchozí uživatelské jméno: pi a heslo: raspberry. Budete ho potřebovat pro administraci systému a nebo vzdálený přístup přes SSH/PuTTY/xrdp apod.

Raspbian
Grafické uživatelské prostředí (GUI) Raspbianu – LXDE

Na Raspbianu je předinstalováno mnoho skvělých programů, čekajících na vyzkoušení. Mimo základních aplikací je tu Scratch, Sonic Pi a Python pro začínající programátory, Wolfram Mathematica pro matematiky, a čistě pro zábavu Minecraft Pi Edition. Všechny programy najdete v hlavním menu, roztřídené do přehledných kategorií. Další software si můžete doinstalovat pomocí příkazové řádky a nástroje apt-get, nebo stahovat či dokonce prodávat na Pi Store: http://store.raspberrypi.com

Podporu Raspbianu zajišťuje nápověda Raspberry Pi, Debian Reference, sekce častých dotazů, dokumentace, fórum a IRC.

Instalace

Raspbian je součástí NOOBS; lze ho z něj instalovat i bez připojení k internetu.

Rychlejší je však přímá instalace zdrojového obrazu, staženého ze stránek Raspberry Pi: http://downloads.raspberrypi.org/raspbian_latest

Rozbalením staženého archivu (.zip), získáte samotný obraz (.img).

Dálší postup závisí na vaší platformě:

1 komentář: „Raspbian

 • 16.7.2016 (19:44)
  Permalink

  Ahoj,
  PROSÍM o informaci
  1) jak velkou (jakou největší) kartu lze použít v Rasp. 2B
  2) jaký největší soubor umí Raspbian – chtěl bych natáčet kamerou co nejdelší video…
  Děkuju.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *