Ubuntu MATE

Ubuntu MATE je stabilní, snadno použitelný operační systém s vysoce přizpůsobitelným desktopovým prostředím. Je ideální pro ty, kteří chtějí dostat ze svých počítačů maximum a preferují tradiční vzhled a funkce desktopu. Se svými skromnými hardwarovými požadavky je vhodný nejen pro moderní pracovní stanice, ale i pro jednodeskové počítače (Raspberry Pi), nebo dekádu starý hardware.

Oficiální stránky: ubuntu-mate.org

Ubuntu MATE rozhodně vyzkoušejte. Osobně ho řadím mezi 3 nejlepší distribuce dneška a úplně nejlepší distribuci pro Raspberry Pi, chte-li ho používat jako plnohodnotnou pracovní stanici.

Upozornění: Ubuntu MATE je kompatibilní pouze s Raspberry Pi model 2B!

Vize

Ubuntu MATE sleduje především tyto cíle:

 • Přístupnost všem, bez ohledu na jazyk a fyzické schopnosti.
 • Zvýšit používanosti Ubuntu i MATE desktopu.
 • Poskytnout alternativní Ubuntu pro počítače s nízkým výkonem.
 • Být první volbou na platformě Ubuntu pro vzdálené pracovní stanice jako jsou LTSP a X2GO.
 • Vrátit blažené dny uživatelům Ubuntu, kteří preferují desktop s tradičním vzhledem a funkcemi.
 • Použít témata a kresby podobné Ubuntu, aby bylo Ubuntu MATE okamžitě povědomé.
 • Kdykoli to bude možné, přispívat do Debianu, aby profitovala i komunita Debianu a Ubuntu.
 • Výbírat software na základě funkcionality a stability, spíše než odlehčenosti a rozmaru.

Ubuntu

Ubuntu je jeden z nejvíce nasazovaných na Linuxu založených desktopových operačních systémů na světě. Linux umožňuje vytváření bezpečných, výkonných a všestranných operačních systémů, jako je právě Ubuntu nebo i Android, který je nyní v rukách miliard lidí po celém světě.

Ubuntu je dostupné v různých příchutích (flavours), každá s jiným desktopovým prostředím. Ubuntu MATE bere základ Ubuntu a přidává MATE desktop.

MATE desktop

Wikipedia říká, že desktopové prostředí je:

implementace desktopové metafory (vzhled a funkce) tvořená balíkem programů běžících nad operačním systémem, které sdílí společné grafické uživatelské rozhraní (GUI). Desktopové GUI uživatelům zjednodušuje přístup a práci se soubory.

MATE desktop je právě takovou implementací. Zahrnuje správce souborů, který se může připojit k lokálním nebo síťovým souborům, textový editor, kalkulačku, správce archivů, prohlížeč obrázků, prohlížeč dokumentů, sledování systému a emulátor příkazové řádky – terminál. Všechny tyto programy jsou vysoce přizpůsobitelné a spravované prostřednictvím hlavního nastavení.

MATE desktop poskytuje intuitivní a atraktivní desktopové prostředí při zachování tradičních metafor. Pokud jste někdy používali Microsoft Windows nebo Apple Mac OS, bude vám MATE velmi povědomé.

MATE desktop má bohatou historii. Je pokračováním GNOME2 desktopu, který byl výchozím desktopovým prostředím mnoha linuxových a unixových operačních systémů více než dekádu. MATE je tedy skutečně důkladně otestovaný a velmi spolehlivý.

Aplikace

Zatímco MATE desktop poskytuje nezbytné základní uživatelské rozhraní pro ovládání počítače, Ubuntu MATE přidává kolekci aplikací, která váš počítač přemění ve skutečnou pracovní stanici.

 • Firefox – bezpečný, jednoduchý a výkonný internetový prohlížeč
 • Thunderbird – snadno nastavitelný a rozšiřitelný emailový klient s integrovaným spamovým filtrem
 • LibreOffice – kompletní sada kancelářských aplikací, zcela kompatibilní s Microsoft(R) Office
 • Rhythmbox – Správce hudební sbírky a hudební přehrávač
 • Shotwell – Správce a a prohlížeč fotografií
 • VLC – Přehrávání, nahrávání a vysílání multimediálních streamů

Přirozeně v Ubuntu MATE najdete i firewall, aplikace pro zálohování, skenování, správu tiskáren a to je jen začátek. Softwarové centrum Ubuntu zahrnuje tisíce aplikací schopných odvést profesionální práci.

V posledních několika letech se Linux stal i prvotřídní herní platformou. Hlavní zásluhu na tomto pokroku nese společnosti Valve, která přenesla Steam na Linux. V době psaní toho článku má Steam již tisíce vysoce kvalitních her pro Linux, včetně AAA titulů, a neustále přibývají nové hry! Valve přitom neustále spolupracuje s komunitou, s výrobci HW a s tvůrci her na zlepšení výkonu pod Linuxem.

Steam je velkým krokem vpřed pro milovníky her a Linuxu,  ale i bez něj je k dispozici mnoho kvalitních a zábavných otevřených a svobodných her. Nezáleží na tom, jestli máte rádi letecké similátory, závody, střílečky, plošinovky, nebo karetní hry, vždy najdete něco, co vás 100% zabaví.

Upozornění: Na platformě ARM (např. Raspberry Pi) nejsou některé aplikace dostupné, zejména Steam, Skype a Adobe Flash Player!

Instalace

5 komentářů: „Ubuntu MATE

 • 7.3.2016 (08:48)
  Permalink

  Mám dotaz – v jakém časovém horizontu se dá předpokládat, že bude Ubuntu MATE kompatibilní s novou verzí RPI 3 – děkuji

  Reagovat
 • 15.4.2016 (10:13)
  Permalink

  už několik týdnů ověřuji možnost přechodu ze staršího desktopu pod Windows XP na RPi3 pod Ubuntu MATE, které jsem si nechal nainstalovat, protože linuxové příkazy neumím – – –

  práce na webu přes drátové připojení, libre office, práce s daty na externím disku, tisky a přenos foto z fotoaparátu zatím fungují velice dobře – objevil se ale dost zásadní problém :-(((

  po náhodném vypnutí zdroje se po novém zapojení systém nedokáže standardně dostat do grafického rozhraní a skončí v „emergency mode“ – po zadání „systemctl default“ se sice do grafiky dostane a normálně pracuje, ale už se nikdy nedokáže standardně vypnout, tj. vypínání vždy skončí zadřením s nutností následného odpojení zdroje – – –

  nevím, zda je to dáno vlastnostmi počítače, způsobem instalace anebo vlastnostmi systému, ale v každém případě je to velice významné riziko v provozní bezpečnosti – při intenzívní a časté práci na počítači k vypnutí zdroje (vytažení ze zásuvky, výpadek proudu, omyl ve stisku tlačítka, …) může občas dojít a pokud by se to muselo řešit reinstalací systému, tak je to hodně špatně – – –

  prosím o laskavé sdělení odborného názoru, zda a jak je to řešitelné – děkuji

  Reagovat
 • 24.1.2017 (18:53)
  Permalink

  Mam dotaz, zakoupil jsem RPi 3, po instalaci Mate, dost casto zasekava je pomaly ve svy podstate nepouzitelny, nevim jestli jsem udelal neco spatne, muze mi nekdo pomoci, cije to odpovidajici danemu HV, dekuji.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *